• www.TAKEOFFDISTANCE.com
Üyelik Girişi
Site Haritası
www.tayyareci.com
HAVACILIK BIR TUTKUDUR
A I R B U S

   Geleceğin uçağı...

www.luizmonteiro.com

      luizmonteiro.com

Google

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret97541

Hakkımda/About me

    1970 yılı ilkbaharında Balıkesir'de dünyaya geldim.Çocukluk yıllarımdan, bugünlere kadar yolcu uçakları ve uçmaya karşı nedenini bilmediğim bir ilgi ve merakım var.Büyüklerimin anlattığına göre  3 yaşında iken yaptığımız bir uçak yolculuğu sırasında uçağın gürültüsünden çok korkmuş ve ağlamışım  ...öyle ki hostesler müdahale etmişler duruma ve beni kokpite götürmüşler ,kaptanın meyve ikram etmesi ve kokpitdeki o ışıklar ve göstergeler yolculuk boyunca sessizce oturup kalmış olmamı sağlamış, belkide bilinçaltına o zaman işlenmiş bu merak ve sevgi :).

Ortaokul yıllarımda hazırladığım ve sunduğum havacılık tarihi sunum,abonesi olduğum Uçan Türk dergisi,lise yıllarında ise; hiçbir faaliyette bulunmasalarda ,her öğretim yılında okulun havacılık kollarına katılım ve her yaz THK'ya yaptığım ama her seferinde " önce paraşüt ! " diretmesi ile karşılaştığım ,Planör Yaz Kursu başvurularım... benim bu konuda ne kadar istekli olduğumu anlatmaya yeterli sanırım.Hava Kuvvetleri ve savaş uçaklarını uçurmak her nedense beni cezbetmemiştir.

   1989 yılına geldiğimizde ise ;Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan SHYO Pilotaj Bölümü önkayıt ve sınavları sonrası çok aşamalı elemelerden üçüncüsünde takılmak :( benim uçma hayallerimi rafa kaldırmama sebep olmuştur.

   O yıllarda Sivil Havacılık Türkiye'de sadece THY tekelinde olduğundan ve uçak yolculuğu henüz lüks olmaktan çıkmadığından, Pilot ihtiyacı son yıllardaki gibi değildi.2000'li yıllarda bu artan ihtiyacı karşılamak amaçlı Özel Uçuş Eğitim Okullarına izin verildi ve bana ve benim gibi havacılık sevdalılarına hayallerini tozlu raflardan indirme fırsatı çıkmış oldu.

  Bugüne geldiğimizde , uçuş okulunu bitirmiş CPL (IR) lisansına sahip, A320 tip eğitimi almış ve 1500 saat Line Uçuş tecrübesine sahip bir First Officer'ım.Elbette burada iki satırda özetleyebildiğim bugünkü durumuma gelmek için çok çalıştım ve zorlu yollardan geçtim.

   Pilot olma fırsatını ikinci kez yakaldığımda 38 yaşında idim ve ilk denememden bu yana tam 19 yıl geçmişti.Bu iki yaş arasındaki süreç elbette öğrenme yetimden ve refleksimden çok şeyler alıp götürmüştü.ATPL sınavlarının ingilizce olması ayrı bir zorluk ama öğrenmek ve sınava hazırlanmak benim için, yani Üniversite sıralarına çoktan veda etmiş biri için ,çok zor olmuştu.Uçmak ve pilot olmayı öğrenmek en keyifli tarafıydı bu eğitimin.Eğitimim boyunca uçtuğum PIC (pilot in command) uçuşlarımda bana verilen uçuş sürelerinin bir dakikasını dahi boşa harcamadım ve dolu dolu uçtum .Çünkü ben hem havada olmayı çok seviyordum hemde bundan böyle havada bu kadar özgür ve yalnız olamayacağımın bilincinde idim. 

   Siz havacılığa yeni başlangıç yapmanın eşiğinde olan arkadaşlarıma nacizane tavsiyem yaptığınız işi layıkıyla yapıp öğrenebildiğiniz kadar öğrenip hatta uçuş öğretmenlerinizi sömürmek ,tecrübelerini ve tavsiyelerini dinlemek olacaktır.

  Pilot olmak çok zevkli,itibarlı ve sıradışı bir meslek olduğu kadar zorluk,tehlike ve stres düzeyi oldukça yüksek bir meslektir.Günümüzde ne yazık ki pilot olmak demek attığınız her adımda maliyet yani para demektir.Elbette bunun Üniversitesi yada THY akademisi de var ama Uçuş Okullarından geçerek bu mesleğin sahibi olmak isterseniz para hep önünüze çıkacaktır.Ayrıca ailenizde bir büyüğünüz pilot ise yine bir çok kapının daha rahat ve çabuk açılması da kaçınılmazdır.Ben kişisel olarak bunları bizzat yaşamış ve kendi gözümle görüp kulağımla işitmişimdir.Ne yazık ki negatif anlamda çünkü benim öyle bir dayanağım olmadı hiç.

Web sayfamın adı neden "takeoffdistance" . Takeoffdistance nedir ? Teknik olarak açıklayacak olursam "takeoffdistance" iki bölümden oluşur ;uçağın yerdeki koşturması ve uçağın yerden teker kestiği andan 50 ft (veya 15 m) yüksekliğe ulaştığı mesafedir.Aynen insanoğlunun yürümeden önce emeklediği dönem ve sonra ayağa kalması gibi,havacılık ile bağlarsam uçma hedefi ve amacı ile yerde geçirdiği süre ve nihayetinde uçmaya başladığı an :)

 Bu siteyi kurmaktaki amacımda bu mesafeyi koşturmayı düşünen arkadaşlarıma yön gösterebilmek ve ihtiyaç duyacakları  kaynakları tek bir adreste bulmalarına yardımcı olmak, oluşturduğum bilgi ve tecrübeleri paylaşmaktır.  Umarım amacıma ulaşabilirim.

 

 

 http://www.ayjet.aero/tr/birol-atsan.html


 

Güncel not  (11.04.2014)
Site güncellemelerini ne yazıkki sıklıkla yapamıyorum ve üye başvurularını onaylamam zaman alıyor öncelikle bu durumdan dolayı özür dilerim)

Gökyüzü her daim üzerinizde olsun

Birol Atsan

Takvim
Istanbul UTC

Istanbul UTC

www.airporthaber.com

  

Listen to Live ATC

Siteniz Olsun