• www.TAKEOFFDISTANCE.com
Üyelik Girişi
Site Haritası
www.tayyareci.com
HAVACILIK BIR TUTKUDUR
A I R B U S

   Geleceğin uçağı...

www.luizmonteiro.com

      luizmonteiro.com

Google

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret97541

Meteoroloji

1. METEOROLOJİNİN TANIMI:Meteoroloji, dünyamızı çevreleyen atmosferi ve atmosferde meydana gelendeğişiklikleri matematik, fizik , kimya gibi pozitif bilimlerin esaslarına dayanarak inceleyen bilim dalıdır.

2. METEOROLOJİNİN DALLARI:

Genel Meteoroloji: Meteoroloji hakkında genel bilgi ve tanımları verir.

Dinamik Meteoroloji: Hareketi meydana getiren ve devam ettiren kuvvetlerleve bu hareketlerle ilgigli enerji dönüşümlerini açıklar.

Fiziksel Meteoroloji: Atmosferdeki radyasyon, buharlaşma, yoğunlaşma, bulutoluşumu, yağış gibi tamamen fiziksel nitelikteki olaylarla ilgili branştır.

Klimatoloji – İstatistiksel Meteoroloji: Meteorolojik elemanların ortalamadeğerleri, normalleri, frekansları, değişimleri, dağılımları gibi istatistikselverilerin incelenmesi ve elde edilen bilgilere dayanarak çeşitli iklim tiplerinintayin edilmesi ile ilgili branştır.

Sinoptik Meteoroloji: Eş zamanlı (simultane) yapılan sinoptik ölçümlere(gözlemlere ) dayanarak çeşitli iklim tiplerinin tayin edilmesi ile ilgili branştır.

Bio-meteoroloji: Hava olaylarının canlılar üzerindeki etkilerini inceler.

Hidro- meteoroloji: Su temini, sel (taşkın) kontrolü, sulama ve benzeri konularayönelik meteorolojik verileri tesbiti ile ilgili meteoroloji dalıdır.

Denizcilik Meteorolojisi: Denizcilikle ilgili meteorolojik olayları inceleyenbranştır.

Tarımsal Meteoroloji: Tarım , toprak korunması ve benzeri konularla ilgilimeteorolojik olayları inceleyen branştır.

Havacılık Meteorolojisi (Aeronatik Meteoroloji): Uçuş faaliyetlerini etkileyen meteorolojik olay(Oraj, Downburst, Microburst, Türbülans,Buzlanma, Sis gibi) ve parametrelerin gözlem ve tahminlerini kapsamına alanve meteorolojinin havacılıkla ilgilenen dalıdır.

 

 

 

Takvim
Istanbul UTC

Istanbul UTC

www.airporthaber.com

  

Listen to Live ATC

Siteniz Olsun