• www.TAKEOFFDISTANCE.com
Üyelik Girişi
Site Haritası
www.tayyareci.com
HAVACILIK BIR TUTKUDUR
A I R B U S

   Geleceğin uçağı...

www.luizmonteiro.com

      luizmonteiro.com

Google

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret97541

Type Rating Safhaları

TYPE-RATING EĞİTİM SAFHALARI:

 

Genel olarak ATPL veya CPL sahibi bir pilotun TYPE-RATING eğitimi JAR-OPS ve JAR-FCL kapsamında şöyle yapılır:

1. Aday pilot şirketlerin seçim sisteminden geçtikten sonra GROUND COURSE dediğimiz yer eğitimine tabi tutulurlar.

2. Bu eğitim sonrası uçak sitemlerinden, acil durum usullerinden ve limitlerinden sınava tabi olurlar.

3. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar sentetik eğitime tabi tutulurlar.

4. Sentetik eğitimler şirketlerin EĞİTİM EL KİTAP' larına göre farklılık gösterse de asgari 7+1 görev uçuşunu kapsarlar. Bazı şirketler, yer dersleri safhasında konuların pratiğini hareketsiz tarzdaki simülatörlerde de işleyebilirler. Bazı şirketler de, mesleğe yeni başlayan veya o uçak tipinde ilk defa uçacak olan pilotlara USUL EĞİTİMİ verebilirler. Bu eğitimler 2 ile 8 simülatör görevi kadar ilave olabilir.

5. Avrupa Hava sahasındaki birçok şirket SIMULATOR CONVERSION TRAINING (STT) denilen asıl simülatör safhasını 10-12 uçuş göreviyle bitirir. Bu eğitimler uygun lisanslandırılmış TR-I' lar (TYPE RATING INSTRUCTOR) tarafından verilir. PROFICIENCY CHECK denilen kontrolleri ise uygun lisanslandırılmış ve onaylı TR-E'ler (TYPE-RATING EXAMINER) tarafından yapılır.

6. Bu aşamayı bitiren adaylar simülatörde veya gerçek uçakta, yolcusuz olarak,TR-I'lar tarafından iniş-kalkış eğitimine tabi tutulurlar.

7.Bundan sonraki safha, diğer yer dersleri  (kabin emniyet, tehlikeli maddeler, güvenlik, performans, CRM vb. gibi.) ile de tamamlandıktan sonra gerçek uçakta ve yolculu olarak HAT EĞİTİMLERİ başlar.

8. Bu eğitimin ilk safhası adaya nitelik kazandırma safhası olup jump seat pozisyonunda üçüncü bir emniyet pilotu ile uçurulur. Bunun sebebi gerçek bir acil durumda, olağanüstü hava koşullarında veya sorumlu kaptan pilotun sağlık şartlarında bir bozulma olduğunda emniyet pilotunun uçağın emniyetle inmesinin sağlanması içindir. Bu safha süresince adaya nitelik kazandırma eğitimleri yaptırılır. Bu safha sonunda yapılacak olan kontrol uçuşu başarıyla sonuçlanırsa bir sonraki safha için emniyet pilotu olmaksızın yine bir öğretmenle eğitime devam edilir.

9. Bu safha gösterilen eğitimler ise gerçek ortamda ustalık kazandırma safhasıdır.  Bu safhada emniyet pilotuna gerek yoktur. Bu uçuş tecrübenin arttırılması ve gerçek hat uçuşu için RELEASE olmadan önceki eksikliklerin kapatılarak mesleki ehliyetin kazandırıldığı safhadır.

10. Bu safha sonunda aday uygun lisanlandırılmış bir TR-E tarafından kontrol uçuşuna tabi tutulur. Bu kontrol başarıyla bitirilirse aday eğitimi tamamlamış olur ve belgeleri lisansının onayı için SHGM'ye gönderilir. Eğer kontrol başarılı olamazsa ilgili şirketin EĞİTİM EL KİTABIN'daki usuller uygulanır.

 

Bu safhaların tamamı her şey düzgün giderse yeni bir pilot için 4 ile 6 ay arasını bulabilir.

Takvim
Istanbul UTC

Istanbul UTC

www.airporthaber.com

  

Listen to Live ATC

Siteniz Olsun