• www.TAKEOFFDISTANCE.com
Üyelik Girişi
Site Haritası
www.tayyareci.com
HAVACILIK BIR TUTKUDUR
A I R B U S

   Geleceğin uçağı...

www.luizmonteiro.com

      luizmonteiro.com

Google

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret97541

A320 Family

Airbus şirketi:

 1970 yılında bir Fransız-Alman ortaklığı olarak kurulmuştur. Şirket şu anda Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Hollanda ortaklığından oluşmaktadır.

Ortak ülkeler uçakların değişik bölümlerini ve parçalarını üretir. A320 modeli denilen ve A318, A319, A320 ve A321 modellerini kapsayan seri Almanya'nın Hamburg kentinde montajlanırken diğer modeller Fransa'da montajlanmaktadır.

Her seride ayrı dağılım göstermekle birlikte genelde; gövdeden Almanya, elektronik aksamından ve iniş takımlarından Fransa, kanatlardan İngiltere, kanat parçalarından, uçuş yüzeylerinden Hollanda ve kapı gibi aksamlarından ise İspanya sorumludur.

Airbus A320 Ailesi :

Ya da kısaca Airbus A320 Airbus ailesinin dar gövdeli kısa ve orta menzilli uçak serisidir.

Airbus A-320 serisi A318 A319 A320 A321 ve ACJ özel jet versiyonlarından oluşur.

İlk uçuşunu 1988 yılında gerçekleştiren A320 serisi fly by wire Flight control sistemini kullanan ilk yolcu uçaklarıdır. Yolcu uçakları arasında bu güne kadar 5200 adetten fazla üretilmiştir.

Tasarım :

Airbus A320 serisi tek koridorlu , alçak kanatlı, tek kuyruklu yapıya sahiptir. Bir burun iki adet kanatın gövdeye yakın kısımlarına yerleştirlmiş iniş takımına sahiptir. Kanadın direnci yüksek ve yüzeyi geniş gövdeye yakın kısmına yerleştirilmiş 2 adet çift akılı turbofan motora sahiptir. 
Uçuş güvertesinde elektronik uçuş bilgi sistemini ve kontrol yüzeylerini yönetmek için klasik yoke sistemi yerine savaş uçaklarında kullanılan joystik sistemi kullanılmaktadır. (Airbus uçaklarının hemen hemen tamamında bu sistem kullanılır.) Joystik ve bilgisayarlar tarafından kontrol edilen fly by wire sistemi uçuş dinamiğini hesaplayarak (hız, yükseklik, hava durumu, dizayn ve uçağın doneleri) pilota en güvenli kontrolü sağlamaktadır. Bu sistem günümüzde pilotlar tarafından giderek vazgeçilmez bir unusur olmaya başlamıştır. 
A320 serisinde kullanılan motorlar Cfm 56 ve İae v2500 model turbofan jet motorlarıdır.
'''Teknolojik yenilikleri ''' 
* İlk tamamı dijital fly by wire Kontol sistemine sahip ilk sivil yolcu uçağı* Komposit malzeme ile yapılmış ilk dar gövdeli yolcu uçağı* ECAM (Elektronik merkezi Uçak bilgi ekranı. İki adet lcd ekran üzerinden uçağin yakıt, uyarı, sistem hataları ve uçak hakkında pek çok bilgiyi verebilen uçuş bilgi bilgisayarı)* Tüplü ekranlar yerine ilk Lcd uçuş ekranlarının kullandığı kopite sahiptir. Bu şekilde 50 kilo tasarruf edilmiştir.* Fly Bye Wire sistemi için kullanılan bilgisayarlarda İntel firmasının İntel 8086 işlemcisini kullanmıştır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Takvim
Istanbul UTC

Istanbul UTC

www.airporthaber.com

  

Listen to Live ATC

Siteniz Olsun